حقیقت رابطه جو دوسر و دیابت چیست

حقیقت رابطه جو دوسر و دیابت چیست

احتمالاً در مطالعات مختلف خوانده‌اید که جو دوسر و دیابت رابطه مفیدی دارند. به عبارت دیگر، افراد دیابتی می‌توانند از جو دوسر برای کنترل سطح قند خون خود استفاده کنند. دلیل این امر، کم بودن میزان قند در جو دوسر است. در این مقاله، ما قصد داریم واقعیت این رابطه بین جو دوسر و دیابت را بررسی کنیم. برای کشف این حقیقت، با عمده تجارت همراه باشید.

آیا جو دوسر برای دیابت مفید است

زمانی اکثر مردم فکر می‌کردند دیابتی‌ها، هیچ‌گاه حق خوردن کربوهیدرات و قند را ندارند و باید این دو را کامل از برنامه غذایی خود حذف کنند. اما حقیقت چیز دیگری بود. در واقع دیابتی‌ها نیز به کربوهیدرات و قند نیاز داشتند، فقط باید نوع تغذیه خود را تغییر می‌دادند. سراغ کربوهیدرات پیچیده می‌رفتند و مصرف شیرینی‌های مصنوعی را قطع یا کم می‌کردند. به جای آن، سراغ مصرف شیرینی‌های طبیعی مانند خرما و کشمش می‌رفتند.

پس زمانی که می‌گوییم آیا جو دوسر برای دیابت مفید است یا خیر؟ نباید به خاطر کربوهیدرات و قند آن، به این سوال منفی پاسخ دهیم. در واقع جو دوسر با میزان قند پایینی که دارد می‌تواند سطح قند خون را کنترل کند.

آیا جو دوسر برای دیابت مفید است

جو دوسر چطور به کنترل قند کمک می‌کند

حالا که می‌دانید جو دوسر واقعاً به کنترل قند خون دیابتی‌ها کمک می‌کند، باید به سوال بعدی بپردازیم که چطور این کار را انجام می‌دهد؟

1. کاهش شاخص گلوکز خون:

شاخص گلوکز خون مشخص می‌کند که یک غذا می‌تواند گلوکز خون را کنترل کند یا نه. جو دوسر با شاخص گلوکز خون پایینی همراه است. اگر این شاخص کم باشد، یعنی ماده غذایی برای دیابتی‌ها خطری ندارد و بعضاً مفید است. جو دوسر باعث ایجاد تعادل در سطح گلوکز در بدن می‌شود و این امر به کنترل دیابت و جلوگیری از افزایش ناگهانی گلوکز خون کمک می‌کند.

2. حفظ وضعیت هیدراسیون بدن:

جو دوسر باعث می‌شود بدن رطوبت خود را حفظ کند و این عمل باعث حفظ وضعیت هیدراسیون بدن می‌شود. این امر منجر به کاهش سرعت جذب مواد مغذی در عضلات می‌شود. بدین ترتیب، بدن آماده استفاده منظم از گلوکز می‌شود و افزایش ناگهانی در سطح گلوکز خون را جلوگیری می‌کند.

3. تنظیم ترشح انسولین:

یکی از فواید دیگر جو دوسر در درمان دیابت، تنظیم و کنترل ترشح انسولین است. برای جلوگیری از جذب ناگهانی گلوکز و افزایش سریع سطح گلوکز خون، ترشح انسولین باید کنترل شود. جو دوسر این کار را به خوبی انجام می‌دهد؛ تنظیم ترشح انسولین را کنترل می‌کند تا گلوکز به آرامی جذب بدن شود و قند خون بالا نرود.

جو دوسر چطور به کنترل قند کمک می‌کند

آیا بلغور جو دوسر نیز برای دیابت مفید است

درباره بلغور جو دوسر، نظرها متفاوت است. اگرچه بلغور جو دوسر به کنترل قند خون در دیابت کمک می‌کند، اما همراه با آن عوارضی نیز وجود دارد. بیایید با هم فواید بلغور جو دوسر را مرور کنیم:

– به دلیل دارا بودن فیبر و شاخص گلیسمی (شاخص قند خون پایین)، به تنظیم قند خون کمک می‌کند.
– فیبر محلول دارد و می‌تواند کلسترول خون را کاهش دهد، بنابراین برای سلامتی قلب مفید است.
– به دلیل حضور فیبر، باعث ایجاد سیری طولانی‌مدت در افراد می‌شود و این به کنترل وزن در دیابت کمک می‌کند.

اما همچنین باید به عوارض مصرف بلغور جو دوسر اشاره کرد. برخی از افراد معتقدند که مصرف زیاد بلغور جو دوسر ممکن است منجر به افزایش قند خون شود. به منظور جلوگیری از این اتفاق، می‌توانید از اوتمیل جو دوسر در وعده صبحانه استفاده کنید. این کار به شما کمک می‌کند برای مدت طولانی‌تری سیری حفظ کنید، ترشح انسولین را تنظیم کنید و قند خون را در کنترل نگه دارید. پس با رعایت نحوه مصرف و حد تعادل در مصرف جو دوسر، نیازی به نگرانی درباره قند خونتان نیست.

آیا بلغور جو دوسر نیز برای دیابت مفید است

چطور از جو دوسر برای کنترل دیابت استفاده کنیم

شما می‌توانید جو دوسر را در دستور غذاهای مختلف به کار ببرید. به جای استفاده از گندم، از جو دوسر برای پخت نان استفاده کنید! برای وعده‌های صبحانه، می‌توانید اقدام به تهیه اوتمیل‌های مختلف با جو دوسر کنید. به عنوان مثال، اوتمیل جو دوسر خرما و پسته را برای صبحانه خود انتخاب کنید.

این مطلب چه اندازه برایتان مفید بوده است؟

میانگین امتیاز 0 / 5. تعداد رأی: 0

تا حالا کسی رأی نداده! اولین نفر باشید.

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها